PREMIO EXPRESS MATMAR

Witamy!

DOBRY KIEROWCA – PRAWDY I MITY!
DOBRY KIEROWCA – PRAWDY I MITY!

DOBRY KIEROWCA – PRAWDY I MITY!

Co to znaczy być dobrym kierowcą? Dla jednych oznacza to sprawne poruszanie się po drogach, inni twierdzą, że dobry równia się bezpieczny! W Polsce za dobrych kierowców uważają się prawie wszyscy. Jaka jest prawda, a jakie są szkodliwe mity? Oto kilka odpowiedzi!

1.    Szybka jazda to oznaka wysokich umiejętności!

MIT! Nie ma bardziej mylnego poglądu. To, że ktoś jedzie szybko i do tej pory nie miał wypadku, świadczy bardziej o jego szczęściu, niż umiejętnościach. Przekraczanie prędkości jest oznaką nieodpowiedzialności i braku szacunku dla innych uczestników ruchu drogowego. Takich zachowań na jezdni nie można tolerować i usprawiedliwiać długim stażem za kółkiem. Prowadząc auto trzeba być wizjonerem i przewidywać niebezpieczne sytuacje na drodze, a nadmierna prędkości nie tylko temu szkodzi, ale wręcz prowokuje kolizje.

2.    „Z tyłu nie trzeba zapinać pasów”

MIT! Oczywiście, że pasażer musi zapiąć pasy. Po to są i nieważne, czy z przodu, czy z tyłu. W razie czołowego zderzenia nawet przy prędkości 50 km/h siedząca z tyłu osoba o przeciętnej wadze uderzy w oparcia przednich siedzeń z siłą kilku ton. O skutkach chyba nie musimy pisać. Żaden argument nie usprawiedliwia niezapinania pasów. W ten sposób nie tylko ignorujemy swoje bezpieczeństwo, ale także narażamy współpasażerów.

3.    „Niebezpieczeństwa na drodze nie da się uniknąć”

MIT! Oczywiście nie wszystko na drodze zależy od nas. Często mamy do czynienia z nieodpowiednimi kierowcami lub innymi uczestnikami ruchu drogowego. Ale kiedy sami nie prowokujemy pewnych sytuacji na jezdni, łatwiej uniknąć niebezpiecznych sytuacji! Da się je wyeliminować w 99% przypadków, a w kolejnych 0,5% – ograniczyć. Pojawiają się przypadki losowe, takie jak karambole, śnieżyce, czy lawiny, gdzie nawet najlepsi kierowcy nie mają szans na uniknięcie wypadku, ale pozostałe sytuacje drogowe przy odpowiednich umiejętnościach da się okiełznać.

4.     „Jeżdżę tak od lat i jeszcze nigdy nic się nie stało”

MIT! „Jeszcze” to dobre określenie. Wiele osób na drodze ma więcej szczęścia niż rozumu, jednak jego limit kiedyś się skończy. Nie można pielęgnować w sobie negatywnych przyzwyczajeń drogowych i usprawiedliwiać je dotychczasowymi doświadczeniami. Nawet jeżeli jesteś kierowcą od 30 lat i zawsze uchodziło Ci na sucho wyprzedzanie na trzeciego, to mimo wszystko za rok, dwa, miesiąc możesz już nie mieć takiego szczęścia. To, że wciąż jeździmy z pewnością nie jest dowodem na to, że jesteśmy dobrymi kierowcami.

5.    Dobry czyli bezpieczny!

PRAWDA! To zdanie jest kwintesencją prawidłowego poruszania się na drodze. bezpieczeństwo przede wszystkich. Za kierownicą musimy myśleć o sobie, pasażerach oraz innych użytkownikach ruchu drogowego! Mając w głowie słowo „bezpieczeństwo” z pewnością uda nam się uniknąć kolizji czy niebezpiecznych wypadków. W ten sposób będziemy mogli poruszać się po drogach przez wiele lat, bez niepotrzebnych zagrożeń. O tym należy pamiętać za kółkiem! ZAWSZE!